2022.02.02-04.26 - Konkurs Recytatorski pn. „Słowa jak motyle – Wiersze Babci Zosi”
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają dzieci w wieku 6-10 lat z terenu Gminy Kozienice do udziału w Konkursie Recytatorskim pn. „Słowa jak motyle – Wiersze Babci Zosi” organizowanego z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej cenionej regionalnej poetki ludowej Zofii Kucharskiej, od lat związanej z Kozienickim Domem Kultury, działającej aktywnie w Grupie Poetyckiej „Erato” KDK. Zgłoszeń mogą dokonywać przedszkola i szkoły oraz osoby indywidualne (termin zgłoszeń upływa z dniem 28 lutego 2022 r. o godz. 20.00).
Z okazji jubileuszu poetki organizator dodatkowo przygotował dwie mini-gry zawierające wiersze z w/w publikacji.
Zachęcamy do edukacyjnej zabawy.
cz. 1 wordwall.net/play/27998/670/688
cz. 2 wordwall.net/play/28102/581/830
ZOFIA KUCHARSKA
Urodziła się we wsi Dębniak koło Grabowa nad Pilicą, w powiecie kozienickim, w rodzinie chłopskiej. Jest piątym dzieckiem z kolei, z jedenaściorga dzieci. Jej edukacja ograniczyła się do czterech klas szkoły powszechnej; wybuch wojny, śmierć matki i trudne warunki materialne udaremniły dalszą edukację, musiała zająć się domem, opiekować młodszym rodzeństwem, a wkrótce pracować zarobkowo. Dzieciństwo wspomina jednak jako szczęśliwe. Była bardzo wrażliwym dzieckiem – kochała kwiaty, liczyła kolory tęczy, zachwycał ją cały otaczający świat; kochała wieś i naturę. Nie „żyła jednak w obłokach”, z chęcią pomagała rodzicom, co dawało jej dużo szczęścia – już wtedy można było zauważyć szczególne cechy pani Zosi – bezinteresowne niesienie pomocy, znajdowanie w tym przyjemności, miłość do swojej wioski, do swojej „Małej Ojczyzny”.
Mimo, że od wielu lat mieszka w Kozienicach, w poezji pani Zofii Kucharskiej echem wraca temat lat spędzonych „w swojej wiejskiej chatce”, „na swojej góreczce”, ukazywanie życia na wsi w sposób barwny, pełen lirycznego zachwytu, a jednocześnie podkreślający ciężką pracę i znój dnia codziennego. Choć wiersze pozbawione są gwary, to wywodzą się i mocno zakorzenione są w nurcie poezji ludowej, chociażby przez podejmowaną tematykę, emocjonalny kontakt z przyrodą i język jakim posługuje się autorka. Znamienne jest pisanie prosto z serca, „z natchnienia od Boga” jak mówi pani Zosia.
Pani Zofia Kucharska brała udział w wielu uroczystościach regionalnych, ogólnopolskich, audycjach radiowych i telewizyjnych, biesiadach ludowych, natomiast najwięcej radości przynosiły jej spotkania z dziećmi i młodzieżą, w przedszkolach i szkołach. Poetka zawsze podkreślała, że szczególnie upodobała sobie najmłodszych odbiorców jej twórczości, wykorzystując naturalny dar nawiązywania szczególnych więzi i kontaktów z najmłodszymi. Zawsze podkreślała, że gdyby mogła kontynuować edukację wybrałaby pracę w szkole z dziećmi, ale wojna uniemożliwiła realizację tych marzeń.
Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień w biesiadach poezji ludowej, konkursach, otrzymała również listy gratulacyjne i dyplomy od instytucji, w których prezentowała swoją twórczość. Uhonorowana została także przez władze miejskie Kozienic za zasługi w dziedzinie propagowania kultury regionalnej: list gratulacyjny z okazji 30-lecia pracy twórczej (sekretarz powiatu - 2001 r.), medal z okazji 450-lecia nadania praw miejskich (Burmistrz Gminy Kozienice - 2007 r.) oraz nagroda Burmistrza Gminy Kozienice (2021 r.). Zofia Kucharska jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Ludowych o/Radomski, Stowarzyszenia Grupa Literacka „Łuczywo” w Radomiu, Stowarzyszenia Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego „Renesans” w Czarnolesie i Grupy Poetyckiej „Erato” Kozienickiego Domu Kultury.
Obecnie pani Zofia Kucharska jest na emeryturze, odpoczywa, z rzadka uczestniczy w spotkaniach publicznych, ale tęskni do czasu, kiedy mogła prezentować własną poezję - wiersze, które zawsze mówiła z pamięci.
Autorka wydała pięć tomików poezji dla dorosłych i jeden tomik poezji dla dzieci pt. „Wiersze Babci Zosi” wydany przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego w 2011 roku. Z tej publikacji korzystają dzieci wybierając wiersze do recytacji w różnych konkursach recytatorskich.
Zdjęcia z warsztatów dla opiekunów znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner) Zdjęcia z prezentacji znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner) Zdjęcia z Gali Laureatów znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)
- W ramach konkursu odbędą się:
- Warsztaty dla opiekunów artystycznych (rodzice, nauczyciele) pn. „Poezja w plecaku – jak zachęcić dzieci do czytania i recytowania poezji” (obowiązkowe, nieodpłatne, jednodniowe) - prowadzenie Marcin Masztalerz
- Proponowane do wyboru terminy: 2, 9 i 16 marca 2022 roku, w godz. 16.00-20.00 – sala teatralna Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
pobierz: Informacja o warsztatach.pdf
- Prezentacje
- 20 kwietnia 2022 r., godz. 10.00 – sala wystawowa Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
- Gala Laureatów połączona z wręczeniem nagród (w ramach Gali planowane jest spotkanie z poetką panią Zofią Kucharską)
- 26 kwietnia 2022 r., godz. 10.00 – sala kameralna Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
Gala będzie również transmitowana „na żywo” za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, na fanpage`u Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka: www.facebook.com/KDKimBK.
- Zapraszamy Państwa do odwiedzania placówek Biblioteki Publicznej na terenie Kozienic i Gminy Kozienice. Publikacja „Wiersze Babci Zosi” jest dostępna w każdej z nich.
- Kierujemy serdeczne podziękowania dla Biblioteki Publicznej za możliwość skorzystania z publikacji przy organizacji przedmiotowego konkursu, promującego czytelnictwo i zachęcającego do czytania poezji.
- Regulamin Konkursu Recytatorskiego pn. „Słowa jak motyle – Wiersze Babci Zosi” pobierz: Regulamin..pdf
Zgłoszenia do konkursu i na warsztaty odbywają się poprzez kartę zgłoszenia pobierz: Karta zgloszenia..doc
- Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, ul. Warszawska 29, 26-900 Kozienice
- Halina Koryńska - nr tel. 48 611 07 50 wew. 125, e-mail: halina.korynska@dkkozienice.pl
- Patrycja Dąbrowska - nr tel. 48 611-07-50 wew. 128, e-mail: patrycja.dabrowska@dkkozienice.pl
Zdjęcia z warsztatów dla opiekunów znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner) Zdjęcia z prezentacji znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner) Zdjęcia z Gali Laureatów znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)