Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na wystawę retrospektywną Bogusława Lustyka pt. „Nie tylko konie”. Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 27 września 2024 r. (piątek) o godz. 17.00 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Burmistrz Gminy Kozienice Mariusz Prawda.
Bogusław Lustyk
Bogusław Lustyk urodził się w 1940 r., w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa i grafiki. W 1965 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę użytkową. Dla jego twórczości charakterystyczne jest niezwykłe wyczucie ruchu oraz ciągłe poszukiwanie nowych środków wyrazu.
Prace artysty były pokazywane na ponad 40 wystawach w Polsce i za granicą m.in. w USA (Nowy Jork, Waszyngton, Atlanta, Chicago, Filadelfia), Niemczech, Szwecji, Finlandii, Francji i Australii. Od 2002 r. współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, National Museum of Dance w Saratoga Springs w USA oraz Polskim Komitetem Olimpijskim. Jego twórczość była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie.
Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa, w tym osiem w konkursach organizowanych przez Polski Komitet Olimpijski, który dwukrotnie uhonorował go srebrnym Wawrzynem Olimpijskim (w 2013 r. i w 2016 r.). W 2012 r. realizował w Londynie projekt „Malowana Kronika Olimpiady”, a w 2016 r. unikalny projekt „Kaligrafia Sportu”. W 2013 r. otrzymał srebrny medal na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach za plakat „Maraton Warszawski”.
Przez kilkanaście lat mieszkał i tworzył w USA, gdzie został uhonorowany tytułem Oficjalnego Artysty Kentucky Derby, jako drugi w 124-letniej historii tych słynnych wyścigów. Z okazji rocznicy 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina namalował serię obrazów zatytułowaną „Malowana Muzyka”, które były eksponowane i interpretowane muzycznie w Polsce i w USA. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Bogusław Lustyk tworzy w centrum Warszawy instalacje poświęcone pamięci Powstania Warszawskiego 1944 - „Dziś idę walczyć, mamo”, „Powstańcze szańce” i „Exodus”, „Dziewczyny Powstania” oraz „Katyń” i „Doktor Korczak”.
Wystawa potrwa do dnia 24 listopada 2024 r.
Możliwość kupna niektórych prac.
Kontakt z artystą: e-mail: blustyk@gmail.com
Zdjęcia z wernisażu znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)
Relacja z wernisażu znajduje się na kanale YouTube (wystarczy kliknąć w linki)