2012.04.20-2012.06.23 - Wystawa zbiorowa Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej
Kozienicki Dom Kultury im. B. Klimczuka zaprasza na wystawę zbiorową Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej. Plastycy prezentują malarstwo, rzeźbę, haft artystyczny, grafikę oraz fotografię. Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 20 kwietnia 2012r. (piątek) o godz. 17.00 w Galerii Kozienickiego Domu Kultury (ul. Al. 1 Maja 8).
Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)
- Historia Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Grójeckiej
W dniu 10 września 1991 roku z inicjatywy Centrum Kultury Regionalnej odbyło się spotkanie organizacyjne Komitetu Założycielskiego Grójeckiego Klubu Plastyków. Wzięli w nim udział: Maria Biały, Bolesław Denis, Tymoteusz Falencicki, Eugeniusz Federowicz, Ewa Jackowska, Roman Maciuszczak, Andrzej Mitan, Józefa Pawlak, Marek Suski. 24 września 1991 roku odbyło się spotkanie organizacyjne, na którym przyjęto ostateczną nazwę jaką Stowarzyszenie posiada obecnie. Pierwszym prezesem był Bolesław Denis, a wiceprezesem Daria Połeć (Daria Pelhen). Sekretarzem był Kazimierz Średnicki.
Początkowo Stowarzyszenie liczyło 13 członków. Wystawiali oni swoje prace w kawiarni Art-Cafe w Grójcu oraz Galerii GR. Stowarzyszenie brało udział w wystawach poza Grójcem jak na przykład w tarczyńskim Gminnym Ośrodku Kultury, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Klubie Artystycznym GALERIA w Kozienicach, w Domu Kultury w Warszawie. Odbyły się również plenery jak między innymi w Bielanach koło Błędowa, Iłży, Jeziórce w gminie Pniewy, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, dwukrotnie Kociszewie oraz w Przykorach - „Rancho u Dajmusa”.
Funkcję prezesa SPZG w latach 1991-1995 pełnił Bolesław Denis. Zastąpił go Maciej Oszczak do 2004 roku. Zostało to stanowisko przekazane Danucie Mietelskiej sprawującej ten urząd kolejne dwa lata. W 2006 roku prezesem Stowarzyszenia została Daria Pelhen do 2008 roku. Ponownie tę funkcję przez kolejne 2 lata pełniła Danuta Mietelska. Obecnym prezesem SPZG jest Andrzej Kujawa.
SPZG ściśle współpracuje świadcząc usługi na rzecz GOK-u oraz środowiska, w którym żyje i pracuje. Obecny dyrektor GOK- u – pan Grzegorz Rejer z dużym zrozumieniem i zaangażowaniem prowadzi sprawy Stowarzyszenia oraz wspiera lokalnych artystów duchowo i materialnie.
Stowarzyszenie to nie posiada osobowości prawnej. Skupia ono ludzi wywodzących się ze środowiska artystycznego oraz twórców amatorów. Należą do niego osoby w różnym wieku, o różnym wykształceniu i uprawiające różne zawody. Skład członkowski z biegiem lat się zmieniał. Jedni członkowie odchodzili z różnych przyczyn, drudzy chętnie zapisywali się wnosząc nowe spojrzenie i świeże pomysły. Twórcy ci pochodzą z różnych miejscowości rozsianych w obrębie powiatu grójeckiego i nie tylko. Każdy z członków SPZG ma swoją ulubioną technikę oraz formę wyrazu. Są wśród nich graficy, rysownicy, malarze, rzeźbiarze, fotograficy, osoby zajmujące się dekoratorstwem oraz haftem artystycznym.
Plastycy prowadzą liczne spotkania i warsztaty plastyczne. Chętnie biorą udział w komisjach konkursów plastycznych. Są inicjatorami aukcji charytatywnych, niekiedy wzbogacają swoimi działaniami uroczystości lokalne. Uczestniczą w wystawach indywidualnych i zbiorowych organizowanych przez GOK obecnie w Klubie Artystycznym GALERIA. Innym miejscem ekspozycji prac plastycznych jest Park Miejski przy GOK-u. Prace członków dodatkowo są prezentowane podczas imprez plenerowych, między innymi w celach promocyjnych miasta Grójec. Stowarzyszenie posiada własne miejsce ekspozycji na Starym Mieście w Warszawie. „Galeria pod chmurką” jak nazywa je wystawiający tam swoje prace, wraz z Robertem Nowakiem, Maciej Ignaczak.
Członkowie SPZG brali udział w wielu aukcjach, w tym również charytatywnych jak na przykład z 23 maja 1997 roku. W sali Urzędu Miasta i Gminy w Grójcu odbyła się aukcja 52 prac plastycznych wykonanych przez członków SPZG. Licytację prowadził Marek Suski. Została ona poprzedzona krótkim, improwizowanym występem Wojciecha Siemiona, który był jednym z gości zaproszonych na to wydarzenie. Po podsumowaniu wyników aukcji obliczono, że na cel charytatywny przeznaczona może być kwota w wysokości 395 zł . Inne aukcje to m. in. z 29 maja 1998 roku oraz 30 listopada 1999 roku zorganizowanej z okazji 580-lecia Miasta Grójca, którą prowadził Rafał Kunka. 26 czerwca 2009 roku na otwarciu wystawy rysunku Sebastiana Krawczaka miała miejsce aukcja prac osadzonych w Areszcie Śledczym w Grójcu. Wylicytowane 840 złotych zostało przeznaczone na dofinansowanie wizyty dzieci z grójeckiego PSP nr 3 w Aqua Parku w Zakopanem. W czwartek 24 czerwca 2010 roku odbyło się otwarcie wystawy rysunku i malarstwa tego samego autora co w minionym roku, również połączone z aukcją. Wylicytowana kwota 630 zł została przeznaczona na dofinansowanie kolonii letniej w Łazach k/Koszalina dla dzieci z PSP nr 3 w Grójcu.
Wśród członków są graficy, hafciarze, plastycy, rzeźbiarze, osoby zajmujące się malarstwem pejzażowym i portretowym. Oczywistym następstwem różnorodności stylów i zainteresowań jest również różnorodność technik wykorzystywanych przez członków SPZG. Do stosowanych technik należy zaliczyć np. temperę, malarstwo olejne, akryle, haft artystyczny, grafika. Wszyscy są jednak związani wspólna pasją – sztuką i przekładaniem jej na język plastyki. Powstają tak prace, których źródłem jest wrażliwość na urodę pejzażu regionu, piękno misternych wytworów natury, ale też precyzję haftu, estetykę doznań codziennych przy obcowaniu z przedmiotami codziennego użytku.
Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)