Deklaracja dostępności
Standardy ochrony małoletnich
2018.02.01-04.30 - Akcja zbierania plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na rehabilitację Mai Kultys z Holendrów Kozienickich
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zachęca do udziału w akcji zbierania plastikowych nakrętek z przeznaczeniem na rehabilitację Mai Kultys z Holendrów Kozienickich. Nakrętki są przyjmowane w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach codziennie w godz. 9.00-21.00, w dniach od 1 lutego do 30 kwietnia 2018 r. Akcji patronują wolontariusze z Klubu Młodzieżowego Wolontariatu „Skrzydła” działającego w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Nakrętki przekazane rodzinie zostaną przeznaczone do sprzedaży, a zgromadzone w ten sposób środki umożliwią dalszą rehabilitację dziewczynki.
    Maja urodziła się 23.03.2014 r. Już w 4 miesiącu ciąży podczas rutynowej kontroli odkryto wady płodu. Maja urodziła się z bardzo rzadką (bo zdarzającą się raz na milion urodzeń) wadą rozwojową kości w prawej nóżce, zwaną tibial hemimelia: brak kości piszczelowej, dwóch kości śródstopia, rozszczep kości udowej, brak II, III, IV paluszka, "zwichnięty" staw kolanowy. Nóżka był zgięta pod kątem ostrym. W Polsce jedyną zaoferowaną formą pomocy była amputacja nóżki na poziomie kolanowym. Nadzieję, że nóżkę jednak da się uratować dał rodzicom lekarz z Paley Institute na Florydzie (USA). Maja przeszła 4 operacje i długą rehabilitację w USA. Trwające 12 miesięcy leczenie powiodło się - zrekonstruowano kolano, stopę, wyprostowano nóżkę, złączono dodatkowy kłykieć kości udowej - Maja chodzi i biega na własnych nóżkach. Potrzebuje jednak jeszcze kolejnych etapów wydłużania, bo nóżka w obecnej chwili jest krótsza o ok. 13 cm. Niestety NFZ nie refunduje dalszych kosztów leczenia Mai, dlatego rodzice muszą zebrać 138 000$ na operacje wydłużania nóżki z rekonstrukcją stopy i kolana. Sprawa jest pilna, bo zdrowa nóżka Mai rośnie szybciej i różnica między długością jednej, a drugiej nóżki jest coraz większa.
Liczymy, że Państwa pomoc przyczyni się do poprawy zdrowia dziewczynki.
Jednocześnie zachęcamy do zgłaszania osób potrzebujących tej formy wsparcia.