Deklaracja dostępności
Standardy ochrony małoletnich
2018.05.18-08.06 - Wystawa „Grafika z Wydziału Sztuki”
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zaprasza na wystawę „Grafika z Wydziału Sztuki” studentów i pracowników Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 18 maja 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
    Wystawa w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka jest realizowana w ramach 25-lecia istnienia Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu. Grafika jest w programie nauczania od początku istnienia Wydziału (który na początku był Katedrą Wychowania Plastycznego, w 2006 na krótko przekształcił się w Instytut Sztuki, by w końcu stać się Wydziałem). Kształcenie w pracowniach grafiki obejmuje studentów kierunków: Sztuka mediów i edukacja wizualna, Grafika oraz Malarstwo. Prace prezentowane są w stałej galerii w budynku Wydziału oraz na prezentacjach w galeriach miejskich i ośrodkach akademickich kształcących artystów (Grójec, Kozienice, Zielona Góra, Łódź, Częstochowa, Rzeszów, Czeskie Budziejowice, Bańska Bystrzyca, Koszyce, Kowno, Dniepropietrowsk i wielu innych)
      Nie zawsze sobie uświadamiamy, jak często w życiu codziennym spotykamy się ze zjawiskami, które zaliczamy do najszerzej rozumianego pojęcia „grafika”. Plakat, który widzimy niemal na każdym kroku; plansza reklamowa; książka - okładka ilustracje, kompozycja tekstu; banknot, znaczek pocztowy, opakowanie papierosów, zaproszenia, dyplom, znaki firmowe itp. - w każdym z tych zjawisk, bez względu na poziom artystyczny, spotykamy, się z różnymi formami grafiki, z różnym zastosowaniem inwencji i pracy artysty grafika. Mimo tak szerokiego dziś zakresu działania różnych form grafiki projektowej, mówiąc o grafice mamy na myśli również grafikę niezależną zwaną artystyczną lub warsztatową. Podstawową cechą tej dyscypliny, odróżniającej ją od wszystkich innych dyscyplin plastycznych, jest jej powtarzalność. Przez swoją czerń, biel, kolor, przez dotykanie papieru, grafika bardziej niż cokolwiek innego ze sztuk pięknych zbliża się do literatury a szczególnie poezji. Jest w niej piękno i symbol, przestrzeń, reguły, elementy znaków i świat materii. Od początku istnienia Katedry Projektowania i Grafiki, celem kształcenia jest zapoznanie studentów z możliwościami technicznymi i artystycznymi grafiki warsztatowej i grafiki projektowej. Proces ten wymaga stopniowego wprowadzania studentów w tajniki poszczególnych technik graficznych a także technik peryferyjnych oraz multimedialnych. Stwarza to możliwość podjęcia przez studenta świadomej decyzji o wyborze pracowni dyplomowej w której doskonalony jest warsztat graficzny, prowadzący w efekcie do kreatywnej wypowiedzi artystycznej. Prezentowane na wystawie grafiki to niewielki fragment dokonań twórczych studentów różnych kierunków, realizowanych w ramach zajęć z grafiki warsztatowej oraz prac dyplomowych. Dopełnieniem ekspozycji są prace pedagogów Katedry Projektowania i Grafiki. Andrzej Markiewicz
Wystawa czynna do 6 sierpnia 2018 r.
Zdjęcia z wernisażu na naszym profilu na FACEBOOKU