Deklaracja dostępności
2019.02.15-18 - Akcja „Dzień Dawcy Szpiku dla Joanny i Innych”
Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka, wraz z Fundacją DKMS, zachęca do udziału w akcji „Dzień Dawcy Szpiku dla Joanny i Innych”. Rejestracja dawców odbędzie się m.in. w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach codziennie w godz. 10.00-20.00, w dniach 15-18 lutego 2019 r.
    Kilka słów od Joanny Jestem Asia i mam 27 lat. Mieszkam z rodziną w Pionkach. Z mężem znamy się od 15 lat i mamy dwójkę dzieci. Synek ma 4 latka, a córeczka skończy w marcu roczek. 29 listopada zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę szpikową, a 1 grudnia rozpoczęłam już chemioterapię. Pomimo tego co mnie spotkało nie poddaję się i wierzę, że jeszcze spełnię swoje marzenia. Czekają na mnie dzieci, mąż, rodzina, cały świat czeka! Nie mogę zawieść najbliższych, a Wy nie możecie zawieść mnie i wszystkich chorych na tę podstępną chorobę. To Wy możecie sprawić, że Ci chorzy ludzie odzyskają nadzieję na spełnienie własnych marzeń. Możecie dać im nowe życie! Wielu z nich czeka codziennie na telefon, że znalazł się dawca! A wystarczy tylko się zarejestrować w bazie potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS. Siła jest w Was kochani Dawcy ❤
Kto może zostać dawcą? Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. O Fundacji Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 419 567 (listopad 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 6059 (grudzień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.