Deklaracja dostępności
2020.11.06-2021.02.28 - Wystawa malarstwa „Cyrk i dziewczyna” – Honorata Drążyk
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na wystawę malarstwa „Cyrk i dziewczyna” – Honorata Drążyk. Otwarcie wystawy, w formie on-line, odbędzie się w dniu 6 listopada 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, w oficjalnej grupie Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka pn. „Kulturalna grupa KDK”. UWAGA: W związku z drugą falą pandemii wernisaż zostaje odwołany, a spotkanie z autorką prac odbędzie się na finisażu, który odbędzie się 19 lutego 2021 r.
Po ponownym otwarciu Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach, Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na finisaż wystawy malarstwa „Cyrk i dziewczyna” – Honorata Drążyk. Finisaż odbędzie się w dniu 19 lutego 2021 r. (piątek) o godz. 17.00 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).
    UWAGA: Wśród publiczności na finisażu zostanie rozlosowana praca autorki. Wystawa dostępna dla zwiedzających w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29), w dniach 7 listopada 2020 r. - 28 lutego 2021 r. UWAGA: W związku z drugą falą pandemii i podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, w dniach 7 listopada 2020 r. - 11 lutego 2021 r., sala wystawowa jest niedostępna dla zwiedzających.

Honorata Drążyk – ur. w 1986 r. w Kozienicach. Absolwentka kozienickiego Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich. W 2011 roku ukończyła Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie na kierunku grafika, ze specjalnością grafika warsztatowa (pracownia druku wklęsłego). Tworzy głównie w technikach rysunkowych (suchy pastel, węgiel) i malarskich (akryl). Interesuje się literaturą i kulturą współczesną, muzyką oraz historią cyrku i Nowym Cyrkiem.
    Wystawa „Cyrk i dziewczyna” jest podsumowaniem kilku ostatnich lat mojej pracy artystycznej. Głównym tematem moich zainteresowań jest portret, przede wszystkim portret kobiecy, natomiast środkiem - farby akrylowe na płótnie. Zastosowanie zawężonej palety barwnej, ograniczonej do bieli, czerni i całego spektrum szarości, pozwala mi skupić się na formach i eksperymentować z tradycyjnie pojętym malarstwem realistycznym. Intensywny światłocień i kontrastowość, przejścia od szczegółowych detali anatomicznych do niejednoznacznych plam i kształtów pokrywających znaczne płaszczyzny obrazów odwołują się też do skojarzeń z klasycznymi technikami rysunkowymi i graficznymi oraz do szlachetnych analogowych technik fotograficznych. Sam „cyrk” jest tutaj dla mnie nie tyle nośnym hasłem, przywodzącym na myśl zabawę, pstrokaciznę i ludyczny humor, ile przywołaniem pewnego rodzaju estetyki, łączącej teatralność (makijaże, kostiumy), dramatyzm i cielesność. Cyrk to także przekraczanie zastanych porządków, łamanie schematów i oczekiwań (dotyczących też np. kanonów urody), cyrk to ryzyko i ciągłe szukanie równowagi między tym, co duchowe a tym, co materialne.
    Honorata Drążyk

Wystawy:
  • 2014 r. - „motyle i zebry” - kawiarnia „Słodki leniuch”, Kozienice;
  • 2014 r. - „Post - Cyrk - Sz(t)uka” - księgarnio-kawiarnia „Między słowami”, Lublin; Teatr Barakah, Kraków (wystawa zbiorowa);
  • 2015 r. - III Piotrkowskie Biennale Sztuki - Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski (wystawa zbiorowa);
  • 2014 r. - 2019 r. - wystawy cykliczne - „Zieleniak Pub”, Kozienice.
Zdjęcia z finisażu znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)