www.dkkozienice.pl - 2020.11.06-2021.02.21 - Wystawa malarstwa „Cyrk i dziewczyna” – Honorata Drążyk


Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na wystawę malarstwa „Cyrk i dziewczyna” – Honorata Drążyk. Otwarcie wystawy, w formie on-line, odbędzie się w dniu 6 listopada 2020 r. (piątek) o godz. 17.00 za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, w oficjalnej grupie Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka pn. „Kulturalna grupa KDK”.

UWAGA: Wernisaż zostaje przesunięty na finisaż, który odbędzie się 19 lutego 2021 r.

  Wystawa dostępna dla zwiedzających w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29), w dniach 7 listopada 2020 r. - 21 lutego 2021 r.

  UWAGA: W związku z drugą falą pandemii i podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19, w dniach 7 listopada 2020 r. - 17 stycznia 2021 r., Centrum Kulturalno-Artystyczne w Kozienicach jest nieczynne.

Honorata Drążyk – ur. w 1986 r. w Kozienicach. Absolwentka kozienickiego Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich. W 2011 roku ukończyła Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie na kierunku grafika, ze specjalnością grafika warsztatowa (pracownia druku wklęsłego). Tworzy głównie w technikach rysunkowych (suchy pastel, węgiel) i malarskich (akryl). Interesuje się literaturą i kulturą współczesną, muzyką oraz historią cyrku i Nowym Cyrkiem.


  Wystawa „Cyrk i dziewczyna” jest podsumowaniem kilku ostatnich lat mojej pracy artystycznej.

  Głównym tematem moich zainteresowań jest portret, przede wszystkim portret kobiecy, natomiast środkiem - farby akrylowe na płótnie.

  Zastosowanie zawężonej palety barwnej, ograniczonej do bieli, czerni i całego spektrum szarości, pozwala mi skupić się na formach i eksperymentować z tradycyjnie pojętym malarstwem realistycznym. Intensywny światłocień i kontrastowość, przejścia od szczegółowych detali anatomicznych do niejednoznacznych plam i kształtów pokrywających znaczne płaszczyzny obrazów odwołują się też do skojarzeń z klasycznymi technikami rysunkowymi i graficznymi oraz do szlachetnych analogowych technik fotograficznych.

  Sam „cyrk” jest tutaj dla mnie nie tyle nośnym hasłem, przywodzącym na myśl zabawę, pstrokaciznę i ludyczny humor, ile przywołaniem pewnego rodzaju estetyki, łączącej teatralność (makijaże, kostiumy), dramatyzm i cielesność. Cyrk to także przekraczanie zastanych porządków, łamanie schematów i oczekiwań (dotyczących też np. kanonów urody), cyrk to ryzyko i ciągłe szukanie równowagi między tym, co duchowe a tym, co materialne.
  Honorata Drążyk

Wystawy:
 • 2014 r. - „motyle i zebry” - kawiarnia „Słodki leniuch”, Kozienice;
 • 2014 r. - „Post - Cyrk - Sz(t)uka” - księgarnio-kawiarnia „Między słowami”, Lublin; Teatr Barakah, Kraków (wystawa zbiorowa);
 • 2015 r. - III Piotrkowskie Biennale Sztuki - Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski (wystawa zbiorowa);
 • 2014 r. - 2019 r. - wystawy cykliczne - „Zieleniak Pub”, Kozienice.