Deklaracja dostępności
2023.03.31-05.14 - Wystawa malarstwa i rzeźby Mariusza Kumora pt. „W poszukiwaniu piękna”

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają na wystawę malarstwa i rzeźby Mariusza Kumora pt. „W poszukiwaniu piękna”. Otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 31 marca 2023 r. (piątek) o godz. 17.00 w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29).

Wernisaż będzie również transmitowany „na żywo” za pośrednictwem serwisu społecznościowego Facebook, na fanpage’u Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka https://www.facebook.com/kozienickidomkultury.


Mariusz Kumor - urodzony w 1987 r. Z zawodu kucharz, jednak prawdziwą pasją okazało się dla niego tworzenie rzeczy stałych. Kiedy zrobił pierwszy mebel z drewna, nie dla siebie, dla kogoś, to sprawiło mu to dodatkową radość, że ktoś będzie mógł się cieszyć jego pracą. Wtedy poczuł, że to daje mu satysfakcję, zadowolenie i w tym się spełnia.

Zaczynał prace w drewnie, później przyszedł czas na beton, stal, tworzywo sztuczne. W ostatnim czasie eksperymentuje z materiałami drewnopochodnymi. Każdy z tych materiałów jest inny i daje nowe możliwości. Ta różnorodność go fascynuje i nie byłby sobą, gdyby zatrzymał się przy jednym.

Jeśli chodzi o inspiracje.. raczej woli powiedzieć „pomysły”, bardziej kształty, wstępny zarys tego co chce robić, po prostu pojawia się w jego wyobraźni.

Wstępny, bo gdy zaczyna tworzyć pierwszy element, dopiero gdy widzi jak wygląda w rzeczywistości, pojawia się nowy pomysł, nowa linia, nowy kształt.

Uwielbia łączyć ze sobą elementy w sposób nie zawsze oczywisty na pierwszy rzut oka.


„Myślę, że to co robię odziedziczyłem w genach. Ojciec ślusarz, dziadek szewc i skrzypek jednocześnie, babcia krawcowa, pradziadkowie – cieśla i stolarz. Jestem dumny z takich korzeni”.

„W swojej pracy przekazuję emocje, emocje które towarzyszą mi osobiście w odczuwaniu piękna. Gdy u odbiorcy wywołuję radość, euforię, ekscytację, lub gdy ktoś po prostu mówi że to jest piękne, to dla mnie jest to zdecydowanie największa nagroda. Właśnie o to mi chodzi, właśnie dlatego tworzę”.

Mariusz Kumor


Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do dnia 14 maja 2023 r.


Zdjęcia z wernisażu znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)

Relacja z wernisażu znajduje się na kanale YouTube (wystarczy kliknąć w linki)