Deklaracja dostępności
Standardy ochrony małoletnich
Zgłoszenia wewnętrzne
2025.06.21 - Noc Świętojańska w Kozienicach

Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka przy współpracy z Kozienickim Centrum Rekreacji i Sportu serdecznie zapraszają na imprezę plenerową Noc Świętojańska, która odbędzie się w dniu 21 czerwca 2025 r. (sobota) od godz. 20.00 na nabrzeżu nad Jeziorem Kozienickim (teren Ośrodka Rekreacji i Turystyki, ul. Bohaterów Studzianek 30).

W PROGRAMIE:

    • Strefa gier, zabaw i warsztatów
    • Puszczanie wianków na wodę
    • Warsztaty „Malowanie na drewnianych plastrach” – Grupa Twórcza „Vena” Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka
    • Koncert zespołu MORYE
    • Widowisko „Noc Kupały” – Teatr Ognia BOHEMA 

Wydarzenie towarzyszące:

    • plener malarski pn. „Noc Świętojańska nad Jeziorem Kozienickim” od godz. 14.00. Szczegóły tutaj...

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy.

UWAGA: W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie może zostać odwołane.


Zespół MORYE

Morye, pierwotnie jako duet, zawiązało się późnym latem 2020 roku w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Połączył ich wspólny śpiew, fascynacja tradycyjnymi pieśniami różnych kultur i miłość do poezji.  

Ten projekt to przede wszystkim próba pochylenia się nad głosem i harmonią, wokół których artyści budują muzyczne historie. Starają się sięgać głęboko, do źródeł i starych melodii, w których drzemie poruszająca ich autentyczność.  

Eksperymentując z tym, co tradycyjne, piszą swoje własne teksty i kompozycje.    

Tworzą w składzie:  

  • Maria Matosek – śpiew, harmonium, looper  
  • Dobromiła Życzyńska – śpiew, skrzypce  
  • Aleksandra Łobodzińska – kontrabas, śpiew  
  • Karol Kot – instrumenty perkusyjne    

Zespół otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” 2024 oraz Nagrodę Publiczności w konkursie „Nowe Źródła” organizowanego przez Festiwal Folkowisko oraz Polskie Radio Rzeszów. Wystąpił w Ośrodku Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, w warszawskim klubie Chmury, w Teatrze Barakah w Krakowie, na zeszłorocznej edycji festiwalu Folkowisko oraz na festiwalu Skowronkowy Jarzmin, odbywającym się pod Babią Górą.    

Jesienią 2025 ukaże się debiutancki album zespołu, podsumowujący 4 lata wspólnych działań artystycznych.  

Teatr Ognia BOHEMA

Noc od zawsze budziła niepokój wśród ludzi. To właśnie po zapadnięciu zmroku na drogach grasowały upiory, topielice wciągały nieuważnych pływaków w wodną toń, a diabeł podpisywał cyrografy wzbogacając piekielne szeregi o kolejną potępioną duszę. Dzisiejszej nocy jednak nie macie się czego obawiać, nie tylko ogień jest pod naszą kontrolą, ale także wszystkie duchy i upiory, a zatańczą dokładnie tak, jak im zagramy.

Noc Kupały to jedno z najpiękniejszych świąt słowiańskich. Oddawano hołd płodności, szczęściu i miłości. Polska nazwa „sobótka” odnosiła się jednak do „małego sabatu” i na takiż sabat trafiacie. Pokaz osnuty na staropolskich legendach i podaniach. Pojawiają się na nim wszelkiej maści duchy, upiory i topielice. Wszystko to na wezwanie czarownic, które zwołały w tą wyjątkową noc sabat. Podczas pokazu można zobaczyć solowe, dwójkowe i grupowe popisy tancerzy z najróżniejszymi narzędziami do ujarzmiania ognia, pirotechnikę, elementy płonącej scenografii. Całość wieńczy widowiskowy pokaz „furia iskier”.