Deklaracja dostępności
2014.02.15 - I Spotkanie z cyklu: KULTURY ŚWIATA - Spotkanie z Kulturą Żydowską
I Spotkanie z cyklu: KULTURY ŚWIATA Spotkanie z Kulturą Żydowską 15 lutego 2014r. (sobota) w godz. 14.00-21.30 Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
godz. 14.00, godz. 16.00, godz. 18.00 – Galeria Kozienickiego Domu Kultury
    Projekcje filmu dokumentalnego pt. „Po-lin. Okruchy pamięci” reżyseria/scenariusz: Jolanta Dylewska lektor polskiej wersji językowej: Piotr Fronczewski Produkcja: Polska / Niemcy, Rok produkcji: 2008, Czas: 82 min.
      PO-LIN to w języku hebrajskim nazwa Polski. Słowa te, oznaczające „tu zamieszkamy”, zostały wypowiedziane przez przybywających do naszego kraju Żydów, którzy uciekali z Niemiec przed pogromami i zarazami. Tak głosi XIII-wieczna legenda. „PO-LIN”, dokument cenionej operator Jolanty Dylewskiej, prawie w całości oparty jest na materiałach archiwalnych - efekcie wieloletnich poszukiwań na całym świecie. Autorami tych unikalnych nagrań byli Żydzi, którzy wyemigrowali do USA, ale w latach trzydziestych XX wieku przyjeżdżali do Polski, by odwiedzić swoich krewnych. Często przywozili ze sobą kamery. Te amatorskie filmy pokazują codzienne życie Żydów w przedwojennej Polsce, ocalając dla nas kawałek historii, która minęła bezpowrotnie po wrześniu 1939 roku. Jolanta Dylewska odwiedziła z kamerą 19 miejsc, z których pochodziły oryginalne nagrania, odnajdując przy okazji ostatnich żyjących świadków tej epoki. Komentarz do filmu, czytany w polskiej wersji językowej przez Piotra Fronczewskiego, powstał dzięki Księgom Pamięci (Sifrei Zikaron), pisanym przez tych, którzy ocaleli. W wyniku żmudnych poszukiwań, za sprawą informacji z ksiąg i wspomnień polskich świadków, pamiętających czasy koegzystencji z Żydami, autorce udało się zidentyfikować wielu bohaterów amatorskich filmów. „Po-lin” to poruszające spojrzenie na świat, który odszedł na zawsze, zmieciony z powierzchni ziemi przez wojenną zawieruchę. Przed wojną w Polsce mieszkało 3,5 miliona Żydów, blisko 10 procent ludności kraju. Tu rodzili się i umierali. Kochali, modlili się i cierpieli. Tu była ich ojczyzna. Po-lin... (źródło: www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=4222820)
godz. 15.30-17.30 – sala widowiskowa Kozienickiego Domu Kultury
    Prelekcje nt. „Tradycje i święta żydowskie” oraz „Ślady obecności Żydów w Kozienicach” - Jagna Kofta, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie Prezentacja kuchni żydowskiej - uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach Degustacja tradycyjnych potraw kuchni żydowskiej
godz. 15.30-17.30 – sala dydaktyczna Kozienickiego Domu Kultury
    Święta żydowskie - warsztaty plastyczne dla dzieci (przedszkola i szkoły podstawowe) - Alicja Szulc, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
godz. 18.00-19.30 – sala widowiskowa Kozienickiego Domu Kultury
    Warsztaty tańca izraelskiego - Monika Leszczyńska, pierwsza polska instruktorka tańca izraelskiego
      Monika Leszczyńska prowadzi grupę „Snunit” od 1998 roku w Warszawie. Współuczestniczyła w tworzeniu grup w innych miastach, przeprowadziła ogromną ilość warsztatów, oddana idei rozpowszechniania tańca izraelskiego. Psychoterapeutka tańcem i ruchem, prywatnie wielbicielka kotów. Jest przekonana, że taniec daje nam dostęp do wszystkiego, co najważniejsze. Niezwykłe w prowadzonej przez nią grupie jest to, że radość ze wspólnego tańczenia odnajdują zarówno osoby tuż po maturze, jak i studenci uniwersytetów trzeciego wieku.
godz. 20.00 – sala widowiskowa Kozienickiego Domu Kultury
    Koncert muzyki klezmerskiej - zespół „Rzeszów Klezmer Band”
      Zespół „Rzeszów Klezmer Band” powstał w 2004 roku w Rzeszowie. Koncertuje na terenie Polski, Europy, jak również poza granicami naszego kontynentu. Zespół brał udział w wielu konkursach i festiwalach. Utwory wykonywane przez muzyków to tradycyjne melodie klezmerskie, aranżowane w taki sposób, aby zawrzeć w nich elementy tradycji i nowoczesności. Dotychczasowy dorobek muzyczny po części składa się na płyty pt. „Siedem” oraz „Kameleon”. Młodzi i energiczni muzycy, sprawiają, że muzyka w ich wykonaniu przemawia do szerokiego grona odbiorców. Ich koncerty są żywiołowe, różnorodne, porywające. Muzyka zespołu „Rzeszów Klezmer Band” momentami porywa do tańca, kusząc zmysłowymi nastrojami, innym razem wzrusza rzewnymi brzmieniami…
Wydarzenie towarzyszące:
    Wystawa fotografii pt. „Kozienickie portrety - fotografie Chaima Izraela Bermana” - przygotowana we współpracy z Muzeum Regionalnym im. prof. Tomasza Mikockiego w Kozienicach
      Wystawa prezentuje kopie zdjęć portretowych wykonanych tuż przed wojną i w czasie okupacji przez Chaima Bermana, kozienickiego fotografa. Ekspozycję uzupełniają kopie zdjęć miasteczka.
Dla uczestników spotkania przewidziane są upominki książkowe opisujące historię Żydów w Kozienicach - książki przekazane zostały przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej i Bibliotekę Publiczną Gminy Kozienice im. ks. Franciszka Siarczyńskiego.

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się na naszym profilu na FACEBOOKU (wystarczy kliknąć w poniższy baner)