Strona główna             Działalność             Kalendarz Imprez             Galeria             Kontakt / O nas             Partnerzy      
  

HISTORIA UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W KOZIENICACH
Przygotuj do druku    

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kozienicach, działający w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, powstał w sierpniu 2008 roku z inicjatywy Dyrektora Domu Kultury, Elwiry Kozłowskiej. Był to w tamtym czasie pierwszy taki Uniwersytet w regionie.

Patronatem honorowym Uniwersytet otoczył Burmistrz Gminy Kozienice – dr inż. Tomasz Śmietanka.

Pierwsze informacje o UTW w Kozienicach pojawiły się m.in. w lokalnej telewizji i ogłoszeniach na tablicach, zachęcając seniorów do wzięcia udziału w tym nowym, ale jakże interesującym przedsięwzięciu.

Ruszyły zapisy. Okazało się, że zainteresowanie Uniwersytetem jest ogromne i znacznie przewyższa prognozy organizatorów. Zgłosiło się bardzo wielu chętnych, deklarujących swój udział w inicjatywie. Zarówno wiek, wykształcenie, jak i oczekiwania przyszłych Słuchaczy były różnorodne. Koordynacją całego projektu zajęły się Hanna Szczepanowska oraz Barbara Mrozek-Olechno.

Zanim ruszyły prawdziwe zajęcia wybrana została Rada Naukowa oraz Rada Słuchaczy, a koordynatorzy zajęli się doborem wykładowców, tematów wykładów oraz rodzajem zajęć fakultatywnych.

Pierwszy rok Uniwersytetu zainaugurowany został 2 października 2008 roku wykładem profesora Tadeusza Stępnia na temat szczęścia i dojrzałości oraz koncertem okolicznościowym zespołu Jarosław Bothur Quartet Jazz. Inauguracja miała bardzo uroczystą oprawę, obecni byli liczni goście, m.in. Burmistrz Gminy Kozienice, dr inż. Tomasz Śmietanka, Zastępca Burmistrza Małgorzata Bebelska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kozienicach Mariusz Prawda. W inauguracji uczestniczyło ponad 100 studentów.

W ramach wykładów pierwszej edycji naszego Uniwersytetu Słuchacze mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, m.in. z takich dziedzin jak prawo, genealogia, religioznawstwo, filozofia, etnografia, historia sztuki, czy teatr.

Każdy kolejny rok Uniwersytetu cieszy się niesłabnącą popularnością i coraz to większą liczbą Słuchaczy. Staramy się, aby program kulturalno-edukacyjny naszego Uniwersytetu był za każdym razem różnorodny i interesujący, a nasi Studenci czerpali z zajęć jak najwięcej radości i zadowolenia.


   Liczba odwiedzin: 13936582
©2011 Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Projekt graficzny: Dom Kultury wykonanie: TAAH.