Deklaracja dostępności
2020.03.13-07.15 - Wystawa fotograficzna „Sawanna – raj tracony…” – Małgorzata (Gonia) Zduńczyk
Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka zapraszają do obejrzenia wystawy fotograficznej „Sawanna – raj tracony…” – Małgorzata (Gonia) Zduńczyk. Wystawa została przygotowana w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29) - można ją obejrzeć na fanpage’u na portalu Facebook (facebook.com/KDKimBK) oraz w relacji wideo na kanale YouTube (youtube.com/KDKimBK). Otwarcie wystawy miało się odbyć w dniu 13 marca 2020 r. (piątek) o godz. 17.00, ale wernisaż - w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa - został odwołany.
    Małgorzta (Gonia) Zduńczuk – urodzona w rodzinie fotografów. Naukę fotografii pobierała zarówno od rodziców, jak i w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Prywatnej Akademii Tomasza Tomaszewskiego, Warszawskiej Szkole Fotografii. Od ponad 25 lat odkrywa Afrykę. Łączy swoje pasje, fotografię i Afrykę, realizując szereg projektów fotograficznych oraz w zakresie współpracy rozwojowej. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach zarówno w Polsce, jak i w Afryce. Przedstawiane były w Galerii Obok ZPAF, galeriach publicznych i prywatnych, a także w ramach imprez organizowanych m.in. przez National Geographic Polska, Ambasadę Wielkiej Brytanii, Ambasadę RP w Tanzanii, Forum Polsko-Kenijskie oraz Fundację Ekonomiczną Polska – Afryka Wschodnia. Jest fotografem z wieloletnim doświadczeniem oraz współzałożycielką Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia. Fundacja od ponad 10 lat prowadzi projekty rozwojowe w Afryce Wschodniej. W tym okresie zrealizowała około 30 projektów, w których uczestniczyło łącznie kilkanaście tysięcy ludzi.
    „Sawanna – raj tracony…” Gdy podróżujesz po afrykańskiej sawannie, chłoniesz całym sobą tę bezkresną przestrzeń i kojący spokój, z którego trudno wyczytać, że trwa tu nieustająca walka o przetrwanie, ciągłe polowanie i ucieczka. I choć wielu zwierzętom udaje się przeżyć kolejny dzień, to smutkiem napawa prognoza, że wkrótce wyginą ich całe gatunki. O dzikich zwierzętach mówi się najczęściej bardzo przedmiotowo, nauka wciąż odrzuca podejście, że mają one uczucia i świadomość, które są zbliżone do naszych. A mnie trudno zgodzić się z takimi twierdzeniami, kiedy przez obiektyw aparatu widzę rodzicielską troskliwość słoni, zazdrość zebry czy smutek osamotnionej antylopy. Afrykańską sawannę fotografuję od ponad 25 lat. Obserwując zwierzęta, widzę, że jest ich coraz mniej. Jeszcze kilkanaście lat temu spotykałam rodziny składające się nawet z 30-tu i więcej żyraf. Dziś cieszę się, gdy zobaczę w jednym miejscu kilka. Populacja słoni w Afryce Wschodniej w ciągu ostatnich 10 lat zmniejszyła się aż o połowę. W 2018 roku padł ostatni samiec północnego nosorożca białego. Co zrobić by raj nie został utracony? Walczyć z kłusownikami? Nie odbierać zwierzętom ich terenów? Ratować klimat? Nie wycinać drzew? Budować mniejsze domy? Jeździć do pracy autobusem? Nie pić przez plastikową słomkę...?
    Małgorzata (Gonia) Zduńczyk

Wystawa dostępna dla zwiedzających do 15 lipca 2020 r.
Zdjęcia z wystawy na naszym profilu na FACEBOOKU